Všeobecné bezpečnostné pokyny
Prehľad
Niektoré prísady, dokonca aj prírodné, môžu pre citlivé osoby predstavovať riziko alergií alebo podráždenia. Pred použitím kozmetického výrobku sa odporúča vykonať test vnútorného záhybu lakťa, aby sa skontrolovali nepríjemné reakcie (svrbenie, začervenanie).
Niektoré fázy kozmetických kompozícií si vyžadujú zahriatie, preto je potrebné prijať preventívne opatrenia, aby nedošlo k popáleniu. Niektoré postupy zahŕňajú použitie alkoholu alebo horľavých prísad, zachádzajte s nimi opatrne. Pri príprave receptov, ktoré obsahujú práškové prísady, sa odporúča nosiť ochrannú masku a ochranné okuliare. Pri manipulácii s esenciami a rôznymi koncentrovanými prísadami sa odporúča nosiť rukavice, aby sa zabránilo kontaktu s pokožkou. V prípade kontaktu s očami akejkoľvek zložky, vypláchnite ich veľkým množstvom vody. Ak dôjde k pretrvávajúcemu podráždeniu alebo nepríjemným príznakom, vyhľadajte lekársku pomoc.
Hygiena
Z mikrobiologického hľadiska je okrem konzervácie a skladovania kozmetických kompozícií v optimálnych podmienkach veľmi dôležité ich príprava v hygienickom prostredí, s čistým riadom.
Všetky kozmetické prípravky obsahujúce vodu sú citlivé na mikrobiologickú kontamináciu, musia sa preto konzervovať a počas výrobného postupu je nevyhnutná hygiena:
- pred prípravou akejkoľvek kozmetickej kompozície si dôkladne umyte ruky
- minimalizujte kontakt prísad s rukami
- pracovnú dosku je nutné vyčistiť a vydezinfikovať
- pred použitím náradie a nádoby očistite a vydezinfikujte
Dezinfekcia riadu
Všetko náradie by malo byť dezinfikované krátko pred použitím. Najskôr sa umyjú vodou a saponátom na riad, opláchnu a nechajú vysušiť. Potom utrite handričkou alebo papierovou utierkou namočenou v 70 ° alkohole. Potom sa riad položí na čistý uterák, kým nevyschne. Odporúča sa nosiť rukavice, ktoré chránia vaše ruky pred alkoholom, najmä pri dezinfekcii viacerých nádob.
Dezinfekcia nádob
Nové aj opätovne použité nádoby sa umyjú vodou a saponátom na riad a potom sa opláchnu studenou vodou a vysušia sa na textilnom alebo papierovom obrúsku. Po vysušení utrite utierkou namočenou v 70 ° alkohole.
Všetky dezinfikované nádoby a nádoby by sa mali použiť v ten istý deň, čo najskôr po dezinfekcii.
Zaobchádzanie s prísadami
Prísady by sa mali dávkovať nalievaním, kvapkaním alebo odberom vzoriek pomocou dezinfikovaného riadu (lyžice, pipety, striekačky). Všetky operácie sa budú vykonávať s čistými rukami.
Skladovanie a použitie
Vodné aj olejové zmesi musia byť chránené pred teplom, priamym svetlom a vlhkým prostredím. Udržiavajú dobre v chladnom prostredí, to znamená pod 24 ° C, za predpokladu, že sú hygienicky pripravené a správne skladované. Väčšina kozmetických prostriedkov sa môže skladovať aj v chladničke. Kompozície a zložky citlivé na oxidáciu alebo mikrobiologické znečistenie by sa mali uchovávať v chladničke.
Kompozície uchovávané v „bezkontaktných“ fľašiach (s rozprašovačom, pumpou ...), ktoré tak neprichádzajú do kontaktu s rukami, alebo vo fľašiach „bezvzduchového“ typu, ktoré neprichádzajú do styku so vzduchom, sú celkom dobre chránené. Ak sa používajú kompozície obsahujúce vodu, ktoré sa skladujú v nádobách podobného džbánu, odporúča sa použitie špachtle. S výhradne mastnými kozmetickými prostriedkami sa dá manipulovať čistými rukami, pretože nie sú citlivé na mikroorganizmy.
Odporúčame označiť zloženie informáciami o názve, dátume exspirácie a zložení. Uchovávajte výrobky mimo dosahu detí.
Esenciálne oleje
Éterické oleje sú koncentrované kompozície, ktoré môžu pri nesprávnom použití spôsobiť vážne poškodenie. Éterické oleje sa nemajú nanášať priamo na pokožku, ale aromaterapeuti môžu v niektorých prípadoch odporučiť neriedenú aplikáciu. Čítajte ďalej o bezpečnom používaní éterických olejov.
Rastlinné oleje
Rastlinné oleje je možné nanášať na pokožku ako také, až na malé výnimky. Považujú sa tiež za nosné oleje (základy) pre množstvo kozmetických účinných látok, ktoré zahŕňajú napríklad éterické oleje, špeciálne rastlinné oleje alebo napríklad extrakty CO2. Maceráty sú mastné výťažky z rastlín, ovocia, kvetov alebo častí rastlín, ktoré majú účinné látky rozpustné v tukoch. Špeciálne rastlinné oleje - ktoré sa nepovažujú za nosiče - sú koncentrované, majú bohaté a vzácne zloženie a zvyčajne sa nepoužívajú nezriedené na pokožku. Čisté rastlinné maslá sa môžu aplikovať na pokožku ako takú alebo sa môžu zahrnúť ako prísady do zloženia krémov, mastí, telových olejov a rôznych kozmetických prostriedkov spolu s éterickými olejmi, kozmetickými vitamínmi, rastlinnými extraktmi, kvetinovými vodami, rastlinnými olejmi a kozmetické účinné látky.