Kolagén - bielkovina mladosti
V tele tvorí kolagén takmer štvrtinu všetkých bielkovín. Žiaľ, okolo 30. roku života strácame schopnosť ho tvoriť. Akonáhle sa jeho nedostatok prejaví, pochopíte, aký dôležitý je a prečo je potrebné jeho doplnenie.
Za čo kolagénu vďačíme
Kolagén je základným spojovacím článkom svalov a kostí. Dostatok kolagénu zmierňuje ich bolesti a urýchľuje hojenie zlomenín. Jeho liečivý účinok sa prejavuje aj pri regenerácii pokožky po popáleninách a jazvách. V neposlednom rade podporuje aj mozgovú činnosť.
Nedostatok kolagénu sa okrem bolestí svalov a kĺbov odrazí i navonok. Suchá, ochabnutá koža, vrásky, matné vlasy či štiepenie nechtov - to všetko je signálom, že strácate kolagén. Negatívne prejavy úbytku kolagénu potlačíte preventívnym dopĺňaním. Kolagén zaraďte do svojej rutiny aj pri cvičení či náročnej pracovnej náplni. Nepodceňte jeho pomoc ani pri tehotenstve a menopauze.
Ako kolagén “natankovať”
Tvorbe kolagénu pomôže dostatok vitamínu C a zinku. Bez týchto podporných látok nebude žiaden výživový doplnok dostatočne účinný. Ruka v ruke s ním ide aj životný štýl. Rýchly cukor, nezdravá miera slnečného žiarenia či fajčenie dopĺňaniu kolagénu hádžu pod nohy zbytočné prekážky.
Popri rôznych doplnkoch výživy je vhodné využiť aj prirodzené zdroje. Do jedálnička zaraďte huby, vajcia, brokolicu či mäsové vývary. S kolagénom vám pomôžu i sójové produkty, semienka alebo avokádo.
Trh ponúka doplnky kolagénu v prášku či tabletách. Druhov je mnoho, avšak najlepším zdrojom je rybí kolagén. Rastlinné kolagény ostávajú oproti živočíšnym mierne pozadu. Siahnuť však môžete po gingko, aloe vera či pupočníku.
Pre sviežu, pevnú a mladistvú pleť je okrem vnútorného užívania vhodné aj vonkajšie ošetrenie pokožky. Bude chránená pred nadmernou stratou kolagénu a zároveň sa podporí vznik nového. Starnutie tak nezastavíte, ale dokážete ho výrazne spomaliť.