Výhody čajovníkového oleja
Olej z čajovníka je éterický olej, ktorý sa dá použiť na rôzne účely, vrátane udržiavania zdravej pokožky, vlasov a nechtov.
Olej pochádza z listov rastliny Melaleuca alternifolia , malého stromu pochádzajúceho z austrálskeho Queenslandu a Nového južného Walesu.
Aj keď je Melaleuca alternifolia známa ako čajovník, nemala by sa zamieňať s rastlinou, ktorá produkuje listy používané na prípravu čierneho, zeleného a oolong čaju .
Olej obsahuje množstvo zlúčenín, vrátane terpinen-4-olu, o ktorých sa preukázalo, že zabíjajú určité baktérie, vírusy a plesne.
Terpinen-4-ol tiež zvyšuje aktivitu vašich bielych krviniek, ktoré pomáhajú bojovať proti choroboplodným zárodkom a iným cudzím útočníkom.
Vďaka týmto vlastnostiam bojujúcim proti chorobám je čajovníkový olej cenným prírodným liekom na ošetrenie bakteriálnych a plesňových ochorení pokožky, prevenciu infekcie a podporu hojenia.
Olej je ideálnym prírodným dezinfekčným prostriedkom na ruky.
Ukázalo sa, že olej z čajovníka zabíja alebo odpudzuje hmyz. V niektorých prípadoch je rovnako efektívny alebo účinnejší ako štandardné insekticídy alebo repelenty.
Antibakteriálne účinky oleja z čajovníkového oleja môžu pomôcť regulovať zápach podpazušia spojený s potením.
Samotný pot nezapácha. Keď sa však sekréty z vašich potných žliaz spoja s baktériami na pokožke, vytvorí sa mierny až silný zápach.
Zranenia, ktoré majú za následok zlomeninu kože, uľahčujú prenikanie mikróbov do krvi, čo môže viesť k infekcii.
Olej z čajovníka sa môže použiť na liečbu a dezinfekciu drobných poranení a odrenín usmrtením S. aureus a iných baktérií, ktoré môžu spôsobiť infekciu v otvorených ranách.
Ak chcete dezinfikovať rez alebo škrabanec, postupujte takto:
- Rez dôkladne očistite obyčajným mydlom a vodou
- Zmiešajte jednu kvapku oleja z čajovníkového oleja s jednou čajovou lyžičkou kokosového oleja
- Naneste malé množstvo zmesi na poranenie a zakryte ju obväzom
- Tento postup opakujte raz alebo dvakrát denne, kým sa nevytvorí chrasta
Okrem prevencie infekcie porezaním a odreninami môže olej z čajovníka tiež podporovať hojenie rán.
Olej z čajovníka môže byť silnou zbraňou proti akné .
Gély na akné z čajovníkového oleja je možné kúpiť v prírodných obchodoch.
Prípadne si môžete vyrobiť svoje vlastné ošetrenie akné zmiešaním jedného dielu čajovníkového oleja s deviatimi dielmi vody a aplikáciou zmesi na postihnuté miesta vatovým tampónom raz alebo dvakrát denne, podľa potreby.
Plesňové infekcie nechtov sú úplne bežné. Aj keď nie sú nebezpečné, môžu byť nevzhľadné. Existujú lieky, ktoré môžu liečiť plesne nechtov, aj keď niektorí ľudia môžu uprednostniť prírodnejší prístup.
Môžete použiť niekoľko kvapiek samotného oleja z čajovníkového oleja alebo ho zmiešať s rovnakým množstvom kokosového oleja a naniesť ho na postihnuté miesto. Uistite sa, že ste si ihneď po aplikácii umyli ruky, aby ste zabránili rozšíreniu huby do iných oblastí.
Olej z čajovníka je skvelým univerzálnym čistiacim prostriedkom, ktorý tiež dezinfikuje povrchy.
Robí to navyše bez toho, aby zanechal stopy chemikálií, s ktorými by ste nechceli, aby vaši rodinní príslušníci alebo domáce zvieratá prišli do styku.
Tu je jednoduchý recept:
- Spojte 20 kvapiek čajovníkového oleja, 3/4 šálky vody a 1/2 šálky jablčného octu do rozprašovača.
- Dobre pretrepte, kým nebude dôkladne premiešaný.
- Nastriekajte priamo na povrchy a utrite do sucha.
- Pred každým použitím fľašu poriadne pretrepte, aby ste olej z čajovníka zmiešali s ostatnými ingredienciami.
Olej z čajovníka môže pomôcť zmierniť zapálenú pokožku.
Bežnou formou podráždenia pokožky je kontaktná dermatitída, ktorá sa vyskytuje pri kontakte pokožky s alergénom, napríklad s niklom. Expozícia alergénu vedie k červenej, svrbiacej a niekedy bolestivej pokožke.
Použite tento recept na zmiernenie zapálenej pokožky:
- Kombinujte 10 kvapiek oleja z čajovníka s jednou lyžicou extra panenského olivového oleja a jednou lyžicou rozpusteného kokosového oleja.
- Dobre premiešajte a skladujte v zapečatenej nádobe.
- Aplikujte na postihnuté miesto až dvakrát denne, kým príznaky neustúpia.
Lupiny alebo biele vločky odumretej kože, ktoré padajú z pokožky hlavy, nie sú nebezpečné.
Aj keď existuje len málo publikovaných výskumov o účinnosti oleja pri liečbe lupín, jedna kontrolovaná štúdia naznačuje, že môže byť užitočný.
Aby ste znížili výskyt lupín , skúste pri umývaní vlasov pridať do kvapky šampónu niekoľko kvapiek oleja.
Čerstvé produkty sú nepochybne vynikajúce a zdravé.
Bohužiaľ je tiež náchylná na rast plesne sivej známej ako Botrytis cinerea , najmä v teplom a vlhkom podnebí.
Na ochranu pred plesňami pridajte 5–10 kvapiek oleja z čajovníkového oleja do vody pred opláchnutím a dôkladným vysušením.
Psoriáza je autoimunitný stav charakterizovaný prepuknutím červenej, svrbiacej, šupinatej kože.
Aj keď existujú lieky, ktoré môžu zmierniť príznaky, samotný stav je chronický a nie je známy žiadny liek.
Olej z čajovníka obsahuje protizápalové látky, ktoré podľa objavujúcich sa dôkazov môžu pomôcť pri zmiernení príznakov psoriázy.
Na uľahčenie vzplanutia psoriázy skombinujte 10–15 kvapiek oleja s dvoma polievkovými lyžicami rozpusteného kokosového oleja. Aplikujte to na postihnuté miesto 2 - 3 krát denne, podľa potreby.
Výskum ukázal, že olej z čajovníka sa javí ako celkovo bezpečný.
Pred použitím je však potrebné si uvedomiť niekoľko vecí.
- pri požití môže byť toxický
- mal by skladovať mimo dosahu detí
- pred prvým použitím si otestujte jednu alebo dve kvapky na malom mieste pokožky a počkajte 24 hodín, aby ste zistili, či dôjde k akejkoľvek reakcii
Rovnako môžu ľudia s citlivou pokožkou pociťovať podráždenie pri používaní neriedeného oleja z čajovníkového oleja. Ak je vaša pokožka citlivá, je najlepšie zmiešať čajovníkový olej s rovnakým alebo väčším množstvom olivového oleja, kokosového oleja alebo mandľového oleja.