Mäta ako tíšiteľ bolesti
Niekomu pripomína zubnú pastu, niekomu čajík s medom a sú aj takí, ktorí ju poznajú len z osviežujúcich drinkov. Reč je o celkom bežnej a populárnej rastlinke - mäte. Dopestujete si ju na záhradke, na balkóne alebo ju kúpite v obchode. Jej liečivé účinky sú však na nezaplatenie.
Účinná v mnohých formách
Možno málokto vie, že práve mäta bola pred niekoľkými rokmi vyhlásená za liečivú rastlinu roka. Niet sa čomu čudovať, okrem efektívnej liečby zažívacích ťažkostí a problémov s dýchacími cestami je vyhľadávaným prostriedkom tíšenia bolesti. Čaj z mäty je overeným receptom pri bolesti žalúdka či žlčníka. Takáto bolesť vie byť veľmi intenzívna a často ústi do nauzey. Tu však opäť zasiahne mäta a okrem potrebnej úľavy od bolesti potlačí nutkanie vracať.
Efektívne tíši aj bolesť hlavy. Už v starovekom Ríme sa využívali obklady z mätových lístkov. Potretie čela či spánkov mätovým olejom má znecitlivujúci účinok a zvyšuje obeh krvi. Vôňa mäty, teda čiastočky mentolu, ktorý obsahuje, otvárajú póry, znižujú horúčky a zmierňujú pri tom bolesti. Nezabudnite však čistý mätový olej pred potretím zmiešať s trochou rastlinného oleja iného druhu (kokosový či olivový). Mentol má chladivé účinky a to často také silné, že môže na pokožke v nekoncentrovanej podobe vyvolať dráždivú reakciu.
Chladivé gély a masti s mentolom obsiahnutým v mäte uľavia od bolesti kĺbov či svalov. Majú anestetické účinky a bolesť prakticky umrtvia. Je preto vyhľadávanou povinnou výbavou športovcov či ľudí vystavených náročnej fyzickej námahe. Mätová masť upokojí namáhané svaly a tie sa môžu v pokoji regenerovať.
Prírodný liek na dosah ruky
Hoci mäta rastie hojne a nespútane ako pýr, jej blahodarné účinky netreba podceňovať. Okrem tíšenia bolesti má aj mnoho iných benefitov. Mätu si podľa typu bolesti sparte a pripravte si čaj alebo potierajte postihnuté miesto olejom, tinktúrou či gélom.