Harmančekový čaj prospieva vášmu zdraviu
Harmančekový čaj je populárny nápoj, ktorý ponúka aj rôzne zdravotné výhody.
Harmanček je bylina, ktorá pochádza z kvetov čeľade Asteraceae - sedmokrásky. Po stáročia sa konzumoval ako prírodný liek na niekoľko zdravotných stavov.
Mnoho ľudí si dopraje harmančekový čaj ako alternatívu čierneho alebo zeleného čaju bez kofeínu a pre svoju zemitú, trochu sladkú chuť.
Harmančekový čaj je navyše nabitý antioxidantmi, ktoré môžu hrať úlohu pri znižovaní rizika viacerých chorôb, vrátane srdcových chorôb a rakoviny.
Harmanček má vlastnosti, ktoré tiež môžu pomôcť spánku a tráveniu.
Harmanček má niektoré jedinečné vlastnosti, ktoré môžu prospieť kvalite vášho spánku.
Obsahuje apigenín, antioxidant, ktorý sa viaže na určité receptory v mozgu, ktoré môžu podporovať ospalosť a znižovať nespavosť alebo chronickú nespavosť.
V jednej štúdii popôrodné ženy, ktoré pili harmančekový čaj dva týždne, uvádzali lepšiu kvalitu spánku v porovnaní so skupinou, ktorá čaj nepila. Mali tiež menej príznakov depresie, ktoré často súvisia s problémami so spánkom.
Ďalšia štúdia zistila, že ľudia, ktorí konzumovali 270 mg extraktu z harmančeka dvakrát denne počas 28 dní, mali o 1/3 kratšie nočné prebudenie a zaspali o 15 minút rýchlejšie ako tí, ktorí extrakt nekonzumovali.
Správne trávenie je nesmierne dôležité pre vaše celkové zdravie.
Obmedzené dôkazy naznačujú, že harmanček môže byť účinný na podporu lepšieho trávenia znížením rizika určitých gastrointestinálnych stavov.
Niekoľko štúdií zistilo, že extrakt z harmančeka má potenciál chrániť pred hnačkami. To sa pripisuje jeho protizápalovým vlastnostiam.
Ďalšia štúdia zistila, že harmanček pomáha pri prevencii žalúdočných vredov, pretože môže znižovať kyslosť v žalúdku a brzdiť množenie baktérií, ktoré prispievajú k rozvoju vredov.
Napriek tomu existuje veľa anekdotických tvrdení, že pitie harmančekového čaju upokojuje žalúdok. Tradične sa používa na liečbu niekoľkých zažívacích ochorení, vrátane nevoľnosti a plynov.
Antioxidanty nachádzajúce sa v harmančekovom čaji súviseli s nižším výskytom určitých druhov rakoviny.
Harmanček obsahuje antioxidant apigenín. V štúdiách sa preukázalo, že apigenín bojuje proti rakovinovým bunkám, najmä bunkám prsníka, zažívacieho traktu, kože, prostaty a maternice.
Jedna štúdia s 537 ľuďmi navyše zistila, že u tých, ktorí pili harmančekový čaj 2–6-krát týždenne, bola významne menšia pravdepodobnosť vzniku rakoviny štítnej žľazy ako u tých, ktorí čaj nepili.
Tieto zistenia sú sľubné, ale na uskutočnenie záveru o úlohe harmančekového čaju v prevencii rakoviny je potrebný kvalitnejší ľudský výskum.
Pitie harmančekového čaju môže pomôcť pri znižovaní hladiny cukru v krvi.
Jeho protizápalové vlastnosti môžu zabrániť poškodeniu buniek vášho pankreasu, ku ktorému dochádza pri chronickom zvýšení hladiny cukru v krvi.
Zdravie vášho pankreasu je nesmierne dôležité, pretože produkuje inzulín, hormón zodpovedný za odstraňovanie cukru z krvi.
Harmančekový čaj je bohatý na flavóny, triedu antioxidantov.
Flavóny boli skúmané z hľadiska ich potenciálu znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu, čo sú dôležité ukazovatele rizika vášho srdcového ochorenia.
Jedna štúdia so 64 pacientmi s cukrovkou zistila, že u tých, ktorí pili čaj s harmančekom pri jedle, došlo k pozoruhodnému zlepšeniu ich hladiny celkového cholesterolu, triglyceridov a „zlého“ LDL cholesterolu v porovnaní s tými, ktorí pili vodu.
Nasledujúce zdravotné prínosy harmančekového čaju sú väčšinou neoficiálne a nie sú podporované vedeckým výskumom:
- Zvyšuje imunitu: Harmančekový čaj sa často propaguje ako stratégia prevencie a liečby bežného nachladnutia, chýbajú však dôkazy. Hovorilo sa tiež o upokojení pri bolestiach hrdla.
- Zmierňuje úzkosť a depresiu: Existujú dôkazy, že harmanček môže znížiť závažnosť úzkosti a depresie, ale väčšinou je to založené na jeho použití ako aromaterapie.
- Zlepšuje zdravie pokožky: Bolo hlásené, že aplikácia harmančeka na pokožku prostredníctvom kozmetických výrobkov, ako sú pleťové vody, očné krémy a mydlá, môže byť zvlhčujúca a užitočná pri znižovaní zápalu pokožky.
- Zabraňuje úbytku kostnej hmoty: Niektorí tvrdia, že harmančekový čaj môže hrať úlohu v prevencii úbytku kostnej hmoty, ktorý vedie k stavom, ako je osteoporóza.
Pitie harmančekového čaju je pre väčšinu ľudí všeobecne bezpečné.
Boli hlásené alergie na harmanček, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytujú u jedincov alergických na rastliny z čeľade margarétky, ako sú napríklad ambrózie a chryzantémy.
Kozmetické výrobky, ktoré obsahujú harmanček, môžu navyše dráždiť oči, ak sa dostanú do priameho kontaktu s nimi. Môže to viesť ku konjunktivitíde, čo je zápal sliznice oka.
Je tiež dôležité poznamenať, že bezpečnosť pitia harmančekového čaju nebola stanovená u malých detí, tehotných alebo dojčiacich žien a ľudí s ochorením pečene alebo obličiek.
Napriek tomu neboli hlásené žiadne správy o život ohrozujúcich nežiaducich reakciách alebo toxicite pri pití harmančekového čaju.