Konzervácia kozmetiky
- predtým, ako začnete pripravovať kozmetiku, dôkladne si umyte ruky a dezinfikujte pracovnú plochu; minimalizujte kontakt rúk s prísadami
- pred použitím dezinfikujte riad a nádoby, podrobnosti sú uvedené vo všeobecných bezpečnostných pokynoch
1. ANHYDRICKÉ ZLOŽENIA (neobsahujúce vodu) alebo obsahujúce veľmi malé množstvo vody - napríklad telové oleje, mastné krémy, olejové séra, pleťové, masážne a telové oleje, masti a kondicionéry, tuhé dezodoranty, tuhé alebo mastné make-upové prípravky, to sa odporúča stabilizovať pomocou antioxidantov:
- Vitamín E je silné antioxidačné činidlo, ktoré sa používa v obvyklom dávkovaní 0,2% až 0,5% - túto prísadu odporúčame ako prísadu do bezvodých prípravkov a tiež na stabilizáciu rastlinných olejov citlivých na oxidáciu (žluklosť)
- Antioxidačný extrakt z rozmarínu chráni oleje pred žuchnutím, odporúča sa ako prísada do rastlinných olejov, bezvodých prípravkov a prostriedkov obsahujúcich mastnú fázu. Typické dávkovanie 0,3%
- Esenciálne oleje z rozmarínu, čajovníka, oregana alebo palmarosy - alebo ich kombinácia - majú antioxidačné, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, ale pri ich zahrnutí je potrebné zohľadniť aj ďalšie éterické oleje, ktoré je možné do kompozície pridať. Nemalo by sa zabúdať, že nie sú vhodné pre každý prípravok a ich vôňa je výrazná, preto ich možno použiť len príležitostne, kvôli extra antioxidačnému účinku.
2. VODNÉ ZLOŽENIA - ako sú emulgované krémy a krémy, séra obsahujúce vodu, dvojfázové prípravky, tekuté odličovacie prostriedky, vodné tonery a odličovače, gély, čistiace prostriedky (sprchovací gél, šampón, čistiaci prostriedok) - je potrebné konzervovať. Tieto prípravky sú veľmi citlivé na napadnutie baktériami, plesňami a hubami. Zachovanie nie je voliteľné, je povinné. Niektoré z nich možno niekoľko dní uchovávať v chladničke. Konzervačné látky, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii:
- Extrakt z grapefruitových jadierok - širokospektrálny protiplesňový a antibakteriálny prostriedok. Je to prírodný konzervačný prostriedok, ktorý pracuje v širokom rozmedzí pH, ale je nekompatibilný s xantánovou gumou, extraktom zo zeleného čaju, prírodnou kyselinou salicylovou a niektorými receptúrami, ktoré obsahujú nižšie percento emulgátorov. Typické dávkovanie 0,6%.
- Cosgard - syntetický konzervačný prostriedok schválený spoločnosťou Ecocert pre organickú kozmetiku, so širokým spektrom účinku, účinný medzi 3 <pH <8. Kompatibilný so všetkými zložkami v ponuke Elemental. Typické dávkovanie 0,6% - 0,8%.
- Fragard - aromatické antimikrobiálne činidlo, účinné medzi 4 <pH <9, odporúčané pre zmesi pripravené emulgáciou alebo obsahujúce vodu. Nevhodné pre gély, výlučne vodné roztoky, dvojfázové prípravky. Typické dávkovanie 0,6%.
- Dermosoft Complex - multifunkčná prísada, ktorú je možné použiť na konzerváciu prostriedkov obsahujúcich aj vodu. Je účinný iba v kompozíciách s pH do 5,5. Orientačné dávkovanie 2,5-4%.
Dávkovanie vo vyššom percente, ako je odporúčané, automaticky nezvyšuje trvanlivosť kompozícií!
Čo znamená „1–3 mesiace“? Čas použiteľnosti sa líši v závislosti od zložiek kompozície: ak sa používajú oxidačne citlivé a ľahko odbúrateľné aktívne oleje alebo sú citlivé na mikrobiologické znečistenie, potom je možné bezpečne použiť prípravok 1 mesiac po príprave. Čas použiteľnosti sa mierne predlžuje podľa typu nádoby: bezvzduchový alebo bezkontaktný typ lepšie zachováva zloženie mikrobiálneho napadnutia a oxidácie. Na sviežosti prispievajú aj matné alebo tmavé nádoby.
Pre všetky konzervačné látky, najmä pre syntetické - Cosgard, odporúčame, aby si ľudia, ktorí sú náchylní na podráždenie, vopred podrobili testu znášanlivosti. Podrobnosti o testovacom postupe nájdete v produktovom liste.
Čo sa stane, ak sa konzervuje kozmetický prípravok (obsahujúci vodu)? Mikróby môžu spôsobiť oddelenie zložiek, urýchliť zánik olejov a masiel, spôsobiť nepríjemný zápach a zmeniť farbu zloženia. Znečistené výrobky môžu byť pre pokožku nebezpečné. Začínajú dráždením, ekzémami, svrbením a infekciami.