Parfémy
Parfém je stav mysle, intímny vesmír, alchýmia zmyslov, spojenie s najhlbšími inštinktmi. Čuchový popis parfému vyžaduje zloženie metafor.
Povolanie parfuméra sa v minulosti naučilo po mnohých rokoch učenia sa u majstra. Aj dnes je táto metóda najlepšou metódou na spoznanie tajomstiev remesla. Zloženie jedného parfému zahŕňa od niekoľkých po stovky rôznych látok. Voňavkár má k dispozícii tisíce syntetických látok a niekoľko stoviek prírodných zložiek.
V dnešnej dobe sú prírodné suroviny vzácne a drahé v porovnaní s tými syntetizovanými, ale majú väčšiu hodnotu pre harmóniu parfumu, prinášajúcu zložitosť a živú synergiu. Väčšina moderných parfumov je zmesou prírodných a syntetických vôní.
Prírodné suroviny pochádzajú z celého sveta a dajú sa takto klasifikovať:
- esenciálne oleje
- absolúty
- CO2 extrakty
- živice a balzamy
- tinktúry
- izolované frakcie éterických olejov
Výroba parfému v dielňach starej školy trvá mesiac až niekoľko rokov. Guerlain uviedol: „vytvoriť parfém, dobrý parfém, znamená mať veľa trpezlivosti“.
Originálny parfum sa dá napodobniť, ale jeho dokonalá kópia je takmer nemožná, ak nie je známy pôvodný vzorec a pôvod zložiek. Môže sa simulovať s piatimi alebo stovkami prísad.
Parfumové zmesi na báze alkoholu
Ľahko sa pripravujú, pretože väčšina éterických olejov, betónov alebo absolútov a tinktúr je rozpustných v alkohole, čo je tekuté médium, rýchlo prchavé a veľmi dobre zachovávajúce zloženie.
Voňavé kompozície sú rozdelené do kategórií odlíšených podľa koncentrácie vonných zložiek a ich trvania.
kategórie | koncentrácia | trvanie vône |
PARFUM | 15-35% vôní | jeden alebo viac dní |
EAU DE PARFUM | 10-20% vôní | až 24 hodín |
TOALETNÁ VODA | 5-10% vôní | 2-3 hodiny |
EAU DE COLOGNE | <7% vôní | 1-2 hodiny |
Základom týchto voňavých kompozícií je alkohol 90 - 96 °. Čistý obilný alkohol nájdete v obchodoch s potravinami a nedenaturovaný 70 ° alkohol nájdete niekedy v lekárňach. Pretože pre kolínsku je menej použitého esencie, môže sa použiť 60 až 90 ° alkohol. Na získanie 60 ° alkoholu zmiešajte 100 ml 96 ° alkoholu s 53 ml destilovanej vody (alebo kvetinovej vody).
Zloženie parfému:
- najlepšie sa to robí ráno, keď je lepší čuch a nos je odpočinutý. Telo a odev nesmú byť impregnované žiadnym zápachom (saponát, krémy, domáce pachy)
V PRAXI (ľahká metóda):
- vyberú sa vonné prísady a pripravia sa vzorky: jedna kvapka sa položí na kartónový pásik alebo na vatový tampón. Vzorky sa spolu krúžia pod nosom, aby sa predišlo vôni kombinácie. Zdvojnásobte alebo strojnásobte počet vzoriek vôní, ktoré chcete zvýrazniť. Zlikvidujte tie vzorky, ktoré sa nezmestia do kombinácie
- čuch sa rýchlo unaví, takže medzi testami bude krátka prestávka a vy si zacítite vôňu vlastného oblečenia, napríklad v lone lakťa
- po otestovaní vzoriek si zapíšte najvhodnejšie kombinácie. Parfém bude určite mať zložitejšiu vôňu a bude sa mierne líšiť od parfému, ktorý bol pôvodne testovaný, akonáhle dozreje, pomocou tohto postupu bude možné vyhnúť sa nepríjemným kombináciám.
- stanovia sa percentuálne hodnoty esencie a alkoholového základu
- vypočítané množstvo alkoholu sa prevedie do fľaše s viečkom, cez ktorú sa po jednom pridávajú vybrané vonné prísady
- fľašou intenzívne zatraste
- kompozícia sa nechá kvôli synergizmu odpočívať v tesne uzavretej nádobe, na chladnom mieste a mimo dosahu svetla, najmenej týždeň (ideálne 4 týždne), aby sa látky navzájom prelínali. Denne pretrepte nádobu.
- v závislosti od zloženia sa môžu niektoré voskovité prvky usadiť na dne nádoby
- filtrácii musí predchádzať dekantácia, pre ktorú je fľaša umiestnená večer do mrazničky, až do nasledujúceho rána
- potom nasleduje filtrácia (filtračným papierom alebo filtračným lievikom), po ktorej sa parfum prevedie do vyhradenej nádoby
V PRAXI (klasická metóda):
- vonné prísady sa vyberajú pre každú dohodu. Označte 3 fľaše po jednej etikete.
- pre každú notu pracujte zvlášť. Vložte jednu kvapku každej esencie vybranej pre danú notu do fľaše. Vôňa, potom postupne pridávajte kvapku rôznych esencií, až kým nezískate požadovaný zápach. Postup sa vzťahuje aj na nasledujúce poznámky
- čuch sa rýchlo unaví, takže medzi testami bude krátka prestávka a vy si zacítite vôňu vlastného oblečenia, napríklad v lone lakťa
- pre každú notu si zapíšte vyrobené kombinácie, ktoré esencie a koľko kvapiek sa použili
- určiť pomer medzi zásadou a esenciami (príklad: 80% alkoholu + 20% esencií)
- výsledná dohoda je vyrobená vo fľaši, v ktorej sú spojené všetky tri poznámky
- vypočítané množstvo alkoholu sa prevedie do inej fľaše, do ktorej sa pridá obsah konečnej dohody. Nádobu intenzívne pretrepte.
- kompozícia sa nechá odpočívať kvôli synergizmu v zapečatenej fľaši, na chladnom mieste a mimo dosahu svetla, najmenej týždeň (ideálne 4 týždne), aby sa prvky preplietli. Denne pretrepte nádobu.
- v závislosti od zloženia sa môžu niektoré voskovité prvky usadiť na dne nádoby
- filtrácii musí predchádzať dekantácia, pre ktorú je fľaša umiestnená večer do mrazničky, až do nasledujúceho rána
- potom nasleduje filtrácia (filtračným papierom alebo filtračným lievikom), po ktorej sa parfum prevedie do vyhradenej nádoby
Parfumové zmesi na báze oleja
Parfémy môžu byť formulované v rastlinných olejoch, napríklad v jojobovom oleji, alebo je možné zvoliť iný olej odolný voči oxidácii, ktorý má neutrálny zápach. Na ochranu kompozície pred zákalom sa odporúča pridať 0,2 - 0,5% vitamínu E.
Výhodou týchto kompozícií je, že ich pokožka dobre toleruje a neprchajú tak rýchlo, ale nedajú sa nanášať na odevy. Nevýhodou by bolo, že nie všetky parfumové esencie sú rozpustné v oleji, a preto sa nemôžu použiť.
V praxi postupujte pri formulovaní parfumov na báze alkoholu podľa krokov uvedených vyššie. Kompozícia sa nechá pôsobiť čo najdlhšie. Dekantácia a filtrácia sú potrebné iba v určitých prípadoch.
kategórie | koncentrácia | trvanie vône |
Pulzný parfum | 15-35% vôní | jeden alebo viac dní |
VOŇAVKOVÝ OLEJ | 5-15% vôní | pár hodín |
Pevné vonné kompozície
Sú založené na vosku (všeobecne sa odporúča sójový vosk, ale dobrý je aj včelí vosk) a rastlinných maslách / olejoch. Koncentrácia vonných prísad môže byť medzi 5 a 35%.
Pri formulovaní esencie postupujte podľa pokynov na prípravu parfumov na alkoholovom základe. Podklad sa pripraví umiestnením vosku a zvoleného masla / oleja do žiaruvzdornej nádoby a rozpustením vo vodnom kúpeli. Do rozpusteného a mierne ochladeného základu pridajte kombináciu esencií, intenzívne premiešajte a potom nalejte do na to určenej nádoby (zvyčajne do malej sklenenej nádoby). Tesne uzavrite a nechajte vyliečiť. Nie je potrebná žiadna dekantácia ani filtrácia.
Klasifikácia éterických olejov podľa PARFÉMOV
Tieto poznámky nie sú kategorizované s matematickou presnosťou, takže niektoré esencie možno klasifikovať do viacerých kategórií.
NAJLEPŠIE POZNÁMKY | STREDNÉ POZNÁMKY | ZÁKLADNÉ POZNÁMKY |
Bergamot, Cajeput, Clementine, Eukalyptus, Grapefruit, Citrón, Limetka, Litsea, Červená mandarínka, Pomaranč, Niaouli, Ravensara, Verbena | Anýz, vavrín, kardamón, jazmín, mrkva, harmanček, cyprus, sladký fenikel, pelargónia, cédrové drevo virginia, citrónová tráva, magnólia, mandarínka zelená, myrta, neroli, klinčekový list, muškátový oriešok, oregano, osmanthus, palmarosa, čierne korenie, mäta pieporná, petitgrain , Škótska borovica, rozmarín, levanduľa, ružové drevo, nard, tymian, tuberóza, fialka, šalvia, ruža alba, damašská ruža, čajovník, Ylang-ylang | Ambrette, benzoín, perzský balzam, Cassia, atlas cédrového dreva, kríky, narcisy, škorica, kadidlo, zázvor, guajakové drevo, labdanum, pačuli, vetiver, santalové drevo, Amyris, myrha, tonka, vanilka |
FIXATÍVY
Jedná sa o esencie so základnými tónmi, ktoré tiež zohrávajú úlohu pri fixácii arómy: Vetiver, Patchouli, Guaiacwood, koreňový prášok Orris, Cedarwood Atlas
RODINNÉ RODINY
- Kvetinové (levanduľa, rododendron, ruža, jazmín, tuberóza, fialky, orgován, neroli, magnólia, narcis). Varianty: soliflore, buket, drevitý kvet, ovocný kvet, zelený kvet. Znamená to: romantické, jemné, nežné, ženské.
- Jantárová alebo orientálna (ambreta, kadidlo, benzoín, peruánsky balzam, myrha, santalové drevo, opoponax). Varianty: kvetinový jantár, sladký jantár, citrusový jantár, drevitý jantár. Znamená to: exotické, zmyselné, teplé, hlboké, zmyselné.
- Drevité (santalové drevo, céder, vetiver). Varianty: ihličnaté dreviny, aromatické dreviny, korenisté dreviny, morské dreviny, ovocné dreviny. Znamená to: energický, stimulujúci, atraktívny.
- Citrusy (citrón, mandarínka, bergamot, petitgrain, pomaranč). Varianty: kvetinové citrusy, korenené citrusy, drevité citrusy, aromatické citrusy. Znamená to: svieži, ľahký, živý, mladistvý, tonizujúci.
- Chypre (bergamot, pačuli, labdanum, lišajníky). Varianty: kvetinová chypre, ovocná chypre, aldehydová chypre, zelená chypre, kožovitá chypre. Znamená to: sofistikované, výrazné, živé, vytrvalé
- Fougère (nard, lišajník, kumarín, vetiver). Varianta: jantárový fougère, pikantný fougère, aromatický fougère, ovocný fougère
- Ďalšie rodiny: Gurmán, Vodný, Tabak (tonka) alebo Koža, Aldehyd, Zelená, Ozónový ....
Parfémy sa líšia v závislosti od typu a chémie pokožky. Chute a preferencie sa líšia natoľko, že akýkoľvek parfum s úžasnou a príjemnou vôňou môže u niektorých ľudí pôsobiť odporne.
Na vytvorenie vlastných parfumov potrebujete inšpiráciu, veľa trpezlivosti a trochu šťastia.